stara pravda logo horis 1

Йдемо в похід: що обов’язково мати в рюкзаку та телефоні

21 Березня 2025

Похід у гори або до будь-яких ландшафтних зон — це класна можливість вирватися з робочої рутини, «відлипнути» від монітора, що так затягує у віртуальне життя, змінити урбаністичні пейзажі на красу природи та відкрити для себе нові горизонти. Для когось похід — це виклик самому собі, для любителів трекінгу — це звична справа, для новачків — цікава пригода. Але абсолютно для всіх він починається однаково — з підготовки. Вона «стартує» не з першої позначки на карті, а набагато раніше. Мабуть, з самого моменту зародження ідеї про похід в гори та уявлення, як це має відбуватися.

Більшість мандрівників на просторах інтернету діляться виключно позитивними відгуками про похід у Карпати, не зазначаючи деталей, що потрібно для походу в гори, від чого варто відмовитись, чого взяти з запасом, а без чого неможливо перебувати в горах. Круто мати досвід в цьому, однак, якщо ви вперше обираєте похідні маршрути та турбуєтесь, що брати в гори й не знаєте взагалі з чого почати збори, давайте разом спробуємо розібратися.

Визначення умов: сезон, тривалість, склад групи, маршрут

За сезонністю варіантів походів для новачків всього два — влітку та восени. Весняні умови схожі до осінніх, проте варто враховувати засніженість вершин та ризик сходження лавин і талого снігу в цей період. А похід в гори зимою — найскладніший із всіх можливих, він потребує гарної фізичної підготовки, специфічний список спорядження та екіпірування, що потім може й зовсім не знадобитися, якщо ви не оберете шлях затятого альпініста-трекера. 

З раціональних поглядів розглянемо два варіанти:

  1. Літній похід. Речі для походу в теплу пору мають бути з акцентом на легкість та з наявністю світловідбивальних властивостей, оскільки більшість гірських маршрутів Карпат (і до Говерли також) пролягають через відкриту місцевість. Тепловий удар можна отримати в лісі та в тундрі, тому нехтувати правилами не варто. Однак літні гори — не завжди жаркі. У підніжжі може триматися температура + 20°C, а вже на вершині — дещо холодніше, більш вітряно та не виключені опади. Шорти, футболки та босоніжки — точно не та асоціація, що має виникати при мріях про сходження на Говерлу влітку. Дощі, тумани, поривчасті вітри теж не виключені, тому рюкзак зі спорядженням має містити все необхідне і нічого зайвого. Що брати з собою в Карпати влітку? Про це більш розгорнуто поговоримо далі. 
  2. Восени підготовка до походу має відбуватися з урахуванням холоднішої погоди. Тобто, намет, спальники, одяг та взуття варто обирати під конкретний прогноз погоди не виключаючи її мінливість в горах.

Плануючи перший похід в гори, обов’язково варто обрати гіда для сходження на вершини. Без досвіду і знання місцевості омріяна пригода може стати боротьбою за виживання в умовах, до яких раніше людина не була готова. Тому спокій, безпека і впевненість у тому, що від мандрівки в гори ви отримаєте лише позитивні враження наполовину залежить від досвідченого професіонала поряд.

Залежно від того, який тип підйому запланований (груповий або індивідуальний), гід розраховує, що брати в похід на кількість мандрівників, які йдуть з ним.

Переважно до кожної з вершин у Карпатах є декілька маршрутів різної складності, але група має вибрати оптимальний варіант, щоб кожен член туристичного обʼєднання мав сили її підкорити та не затримував всіх осіб. Як то кажуть, про сили, потенціал, можливості та побажання потрібно домовитися «на березі»!

Тривалість маршруту теж може бути різною. Наприклад, Говерлу можна підкорити за день враховуючи підйом та спуск, проте любителі кемпінгу можуть залишитися в чарах карпатської природи надовше. Відповідно й список речей в похід, набір їжі, води та всього необхідного змінюється від його тривалості.

Вибір відповідного спорядження

Перше, з чим важливо визначитися — що ви вдягаєте на себе, а потім вже — що берете з собою. Оскільки ніхто крім вас, крім ваших докладених зусиль, крім вашої сили, впевненості, наполегливості та витривалості не «поборе» обраний маршрут, тому варто потурбуватися про власний комфорт, захист і безпеку. 

Одяг та взуття 

Рекомендуємо відкинути увесь неспеціалізований одяг. Навряд речі з щоденного використання можуть підійти для походу в гори. Жодних бавовняних футболок, рибацьких чи мисливських берців, кежуал пуховиків з водовідштовхувальними властивостями. У звичайному житті всі ці позиції можуть бути актуальними, однак в горах — ні.

Більшість сучасних речей для походу мають терморегулювальні властивості та пошиті з синтетики високого класу, що «дихає». Вони чудово протистоять головному ворогу туриста восени та влітку — волозі. Ті самі речі з бавовни утримують вологу, а якісний термоодяг дає тілу дихати. 

Одягатися в похід варто за принципом трьох шарів:

  1. Термоодяг. Комплект нижнього одягу, що може складатися з термофутболок, термоштанів, термотрусів, шкарпеток, бафа на шию. Для сну необхідно взяти додатковий чистий комплект одягу: бавовняна футболка та вовняні шкарпетки.
  2. Фліс за сезоном. Повірте, флісові речі для походу в гори знадобляться навіть влітку. На теплу погоду — тонкі, а восени та навесні краще обирати більш щільний фліс.
  3. Третій шар — верхній одяг. Це може бути: мембранна куртка, що не пропускає воду та вітер, трекінгові штани, тепла шапка, панама або кепка.

Вибору взуття варто приділити окрему увагу. Це обов’язково має бути закрите високе шкіряне або синтетичне взуття, що фіксує гомілкостопові кісточки, щоб попередити вивихи. Підошва у взутті має забезпечувати надійне зчеплення з поверхнею, а в горах це може бути й ґрунт, і каміння, і вологе листя, пісок, глина або ж навіть вода.

Гарною ідеєю є думка взяти пару легкого взуття для привалів або аварійної заміни.

Що брати з собою в гори з додаткових аксесуарів? Це можуть бути:

  • поляризаційні сонцезахисні окуляри;
  • спеціальні бахіли для походів лісом, коли потрібно йти по росі;
  • рукавички;
  • багаторазові мембранні дощовики, які легкі, проте дуже підвищують комфорт походу в гори та займають мінімум місця в рюкзаку.

Про запас брати речі не потрібно. Спеціальний одяг та взуття розрахований на тривале носіння без прання. Тому два комплекти одягу буде достатньо.

Спорядження

Туристичне спорядження і його вибір базується на «трьох китах» комфортного і безпроблемного походу в гори. Зупинимося на них більш детально:

  1. Рюкзак. Якісний, зручний, ергономічний, з акцентами на правильному розподілі ваги по спині, більша частина якої має навантажувати поперек. Для цього рюкзак повинен мати широкий поясний ремінь та жорсткий каркас. На плечі має припадати всього третина ваги. Підбирати його варто з урахуванням зросту, ваги та фізичної сили туриста. Оптимальний розмір — від 50 до 100 літрів. Він має бути повністю заповнений речами, щоб центр ваги не зміщувався. Тільки приміряючи рюкзак в магазині з вкладеною всередину вагою можна зрозуміти підходить він вам чи ні.
  2. Туристичний килимок або каремат. Присісти на перевалі, комфортно лягти вночі, розкласти речі та навіть їжу — каремат знадобиться завжди як універсальний помічник. Вибирайте двошаровий, максимально щільний, вагою не більше 500 грамів. Скласти його краще гармошкою, аніж трубочкою.
  3. Спальник. Королівський тихий сон у горах теж можливий, якщо ваш список речей в Карпати містить крутий якісний спальник. Він підбирається згідно з індивідуальними уподобаннями та відповідно мінімально допустимому температурному режиму. Для літніх походів рівнинами це може бути +8°C, а для гір -2°C.

З додаткового спорядження, що взяти в похід в гори, вам знадобиться:

  • органайзер, що не промокає, для документів, телефону, повербанка;
  • ліхтарик (переважно налобний);
  • трекінгові палиці, щоб зняти навантаження з колін на особливо складних ділянках місцевості;
  • питна система як альтернатива пластиковим пляшкам, зручна тим, що її не треба виймати з рюкзака, щоб втамувати спрагу;
  • тент чи намет — одношарові підходять для теплої пори року, хоча для мінливих харизматичних карпатських гір краще брати двошарові з розрахунку півтора місця для однієї людини.

До вибору намету слід поставитися досить уважно, адже саме він служить умовним «будиночком» в горах, де туристи ховаються від дощу, вітру, холоду та проводять ніч. Він має володіти стійкими до опадів характеристиками та не продуватися.

Особисті речі

Жінкам особливо складно розібратися з пріоритетністю особистих речей, що брати з собою в похід в гори. Проте пам’ятайте, що саме за гірською естетикою ви йдете в похід, тому просто будьте натуральними, природними без зайвих «прикрас». В косметичку чоловікам і жінкам варто покласти мініатюрні версії таких засобів:

  • зволожувальний крем для обличчя;
  • крем для рук;
  • сонцезахисний засіб;
  • сухий шампунь за потреби.

З особистих засобів гігієни:

  • мило;
  • зубна паста та щітка;
  • предмети особистої гігієни для дівчат.

Для будь-яких косметично-гігієнічних відходів варто взяти спеціальні зіп-пакети, щоб утилізувати сміття наприкінці маршруту.

Памʼятайте: варто брати лише необхідний мінімум! Це правило стосується навіть аптечки. У більшості випадків повноцінна аптечка туриста є у гіда. Обговоріть її наповнюваність та додайте до своєї мініаптечки засоби, що підходять саме вам: жарознижувальні, знеболювальні, від шлунку, засоби від хронічних хвороб, заспокійливі, антигістамінні. Бинт, жгут, антисептик обовʼязково мати для групи туристів. 

Їжа та кухня

Як влаштувати гастрономічний похід в гори, що брати й де готувати їжу? Це важливий момент! Хоча туристи йдуть не за їжею на вершини, просте сам процес споживання або приготування на лоні гірської природи — це незабутні кулінарні враження та аромати.

Відновлення енергії та водного балансу — теж важлива місія, що мають виконати продукти на вершині, тому розрахуйте кількість води на всю тривалість походу і приблизний калораж продуктів. Якщо будете зупинятися біля природних джерел — чудова ідея! У своїй більшості вони позначені на мапі, тому маршрут можна прокладати з привалом біля них.

Безумовно, коли ви йдете групою на 3–4 або більше діб, то варто спланувати меню, закупитись продуктами, які будуть комфортно себе «почувати» в рюкзаку і не зіпсуються, особливо влітку під сонцем. 

Що взяти в похід з їжі? Вам підійдуть:

  • сухі каші та крупи в блістерах;
  • хлібці або сухарі;
  • горіхи, сухофрукти, батончики;
  • тушковане мʼясо у вакуумній упаковці;
  • сухе або вʼялене мʼясо;
  • сири, ковбаси в вакуумі.

Свіжі ковбаси, риба, мʼясо не підійдуть для походу в гори. 

В середньому при значних фізичних навантаженнях під час походу достатньо 500 г продуктів у сухому вигляді для однієї людини на добу.

Щодо посуду, що брати в похід в гори, він має бути компактним, легким і металевим. З розрахунку на одну особу знадобиться: 1 миска, 1 чашка, 1 ложка, маленький ніж. За казанок та чайник переважно відповідальний гід.

Навігація та безпека

Однозначно, вам знадобиться із того, що взяти в похід карта та компас. Так, вони можуть бути й в електронному форматі, однак саме класичний компас краще за все мати під рукою, а карти місцевості варто попередньо завантажити й переглянути перед походом, щоб потім не відбитися від групи та не заблукати. Ба більше, в Карпатах не скрізь є можливість підключення до мережі інтернет, тому закешувати карту — теж правильна ідея!

Професійні гіди завжди вчиняють професійно. В день початку походу вони повідомляють найближчу за місцевістю рятувальну службу про вихід групи туристів у певному кількісному складі за визначеним маршрутом. Це важливо! Гори навіть влітку досить суворі. Грози, урагани, буревії та затяжні зливи можуть перешкодити комфортному сходженню, а раптові снігопади восени й взагалі «перекривають» доступ до прокладених маршрутів. Коли рятувальники, а також ваші рідні та близькі люди чітко знають програму дій непосидючих туристів, то це убезпечує вас від багатьох проблем.

Корисні дрібниці

Є ідеї, що взяти з собою в гори додатково? У нас так! 

Це може бути:

  • потужний, але не громіздкий павербанк для подорожей;
  • гермомішок або рейнкавер для рюкзака;
  • спрей від комах та кліщів;
  • запальничка та сірники (краще у вакуумній упаковці);
  • мотузка;
  • мультитул;
  • папір та антисептик;
  • запасні карабіни та лямки;
  • запасний ліхтарик;
  • пальник або газовий балон (або ж напередодні походу варто дізнатися чи можна на місцевості розводити багаття).

Правильно визначатися з кількістю речей та що взяти в гори потрібно відштовхуючись від потреб та запитів, які можуть виникнути, наприклад:

  • «Зголоднію!»;
  • «Буду хотіти пити!»;
  • «Переживаю, що промокну!»;
  • «Мріяв посмажити мʼясо в горах!»;
  • «Хочу випити кави на вершині!»;
  • «Літнього ранку серед роси боюся замерзнути!»;
  • «Хочу зробити багато красивих знімків!».

Туристів ведуть в гори не ноги, а поклик душі!

Однак, щоб в Карпатах було тепло, комфортно і безпечно тепер Ви знаєте, що взяти в похід! Гори люблять перевіряти туристів на витримку та сміливість. Вони не дадуть зійти на вершину з зайвим багажем і тут не тільки про фізичну вагу речей або тіла. Гори «скинуть» з вас все і дістануться до вашої суті, а на вершину піднімуться ті, хто в силах йти сам!

Гори — це окрема життєва філософія, яку дають можна вивчати саме завдяки організованим продуманим до дрібниць походам. Не втрачайте цю можливість пізнати Карпати ближче! Можливо, це справа усього вашого життя?

Поділитися