stara pravda logo horis 1

Обов’язково до відвідування: ТОП-20 місць в Карпатах, які повинен відвідати кожен

18 Травня 2023

Кожен, кому ще не довелось побувати в Карпатах, мріє туди поїхати, а кожен, кому довелось, хоче повторити подорож знову. Цей регіон славиться чарівною природою та розвинутою туристичною інфраструктурою, зокрема гірськолижними курортами та визначними історичними пам’ятками. Ми зібрали для вас найцікавіші місця, де варто побувати в Карпатах, аби відчути дух цього дивовижного краю та отримати незабутні враження.

Що подивитися в Карпатах?

Яремче

Туриста, який приїздить у Карпати, гарні місця оточують з усіх боків, але перше знайомство варто починати з міста Яремче. Тут є все, що потрібно відпочивальнику: дивовижна природа, розвинута інфраструктура, багато затишних помешкань, які здаються в оренду. 

Можна вирушити на екскурсію до водоспаду Пробій, зійти на гору Маковиця, відвідати скелі Довбуша, подивитись на диких тварин у вольєрному господарстві. А після походу, щоб відпочити, обов’язково спробуйте купання у карпатських чанах та випийте чаю з місцевими травами у колибі. 

Буковель

Найвідоміший гірськолижний курорт в Україні, який нічим не поступається закордонним лижним курортам. На туристів чекає понад 70 трас різних рівнів складності, серед яких кожен може вибрати відповідну для себе.

Якщо ви відпочиваєте в Буковелі всією сім’єю, обов’язково приведіть дітлахів до скансену — Етно парку, який розміщується просто неба та ознайомлює відвідувачів із гуцульським побутом та традиціями. Взимку після катання на лижах обов’язково спробуйте СПА-процедури, а влітку відвідайте Озеро Молодості.

Гора Говерла

Це найвища точка в Україні, яка приваблює кожного року безліч туристів. Незважаючи на висоту, сходження на Говерлу досить просте та доступне для будь-кого. Вершина гори — це плоский оглядовий майданчик, звідки розгортаються безмежні краєвиди та можна побачити навіть румунські гори. Туристи можуть вибрати 1 з 4 маршрутів різного рівня складності та помилуватись мальовничими краєвидами вже у процесі сходження.

Гора Піп Іван Мармароський

Найвища точка масиву Мармароси, яка досягає 1936 м. Назва Піп Іван стала настільки відомою, що часто її поширюють на навколишні гори та полонини. Сама гора дивує пірамідальною формою — неначе велетенська єгипетська піраміда, але природного походження. Біля підніжжя туристи влаштовують табори, піднімаючись на вершину без ноші. Навесні біля вершини можна побачити невеличкі озерця, які висихають влітку і тому не вказуються на картах.

Гора Петрос

Вершина висотою 2020 м належить до масиву Чорногора. Краєвиди звідси такі ж захопливі, як із Говерли, проте підйом куди складніший, тому туристи не ходять натовпами. Це дає шанс у процесі сходження побути наодинці з величною карпатською природою. Якщо підніматися на гору у червні, можна побачити, як розквітають рідкісні рододендрони — пурпурові дзвіночки, занесені до Червоної Книги (рвати їх ні в якому разі не можна). До сходження на вершину треба ретельно підготуватись. Кемпінги зазвичай облаштовують біля підніжжя, а сам похід на гору Петрос займає день або два. 

Полонини

Безлісі високогірні долини в Карпатах називають полонинами. Тут випасається худоба, ростуть альпійські та субальпійські трави, зустрічають туристів колоритні гуцульські колиби. На полонинах можна побачити, як цвітуть едельвейси, спробувати дику лохину, суницю, малину та інші ягоди. 

Озеро Синевир

Тим, хто шукає визначні місця Карпат, варто відвідати легендарне озеро Синевир. Це високогірна водойма глибиною в двадцять три метри, оточена горами, порослими лісом. Найбільше гірське озеро Україні утворилося десять тисяч років тому внаслідок землетрусу, який блокував стрімку річку. Посеред водойми знаходиться маленький острівець, завдяки якому озеро часто називають «Морським оком».

Мертве озеро

В Національному парку Сколівські Бескиди є загадкове високогірне озеро Журавлине, яке також називають Мертвим озером. У водоймі не живуть вищі організми, а вода в ній дуже темна, хоча й прозора. Додаткової таємничості додають бульбашки, які піднімаються на поверхню, та невеличкий плавучий острівець, що рухається по озеру. Проте відсутність життя у водоймі та загадкові бульбашки пояснюються не чимось містичним, а процесами гниття гілок та дерев на дні, внаслідок чого виходить вуглекислий газ, а води насичуються сірководнем.

Озеро Бребенескул

Найбільш високогірне озеро в Україні розташоване на висоті 1801 м. Завдяки оригінальній формі його часто називають Синім оком Карпат, проте прозору смарагдово-синю воду пити не можна — краще пошукати поруч чисте мінеральне джерело. Купатися в озері не рекомендується, та й вода в ньому зазвичай крижана. Максимальна температура, до якої може нагріватись водойма — 15 градусів.

Щоб побути біля озера довше та побачити дивовижні вечірні краєвиди, можна облаштувати кемпінг, але для цього знадобиться теплий спальник та інші теплі речі. Розпалювати вогнища тут не можна, як і рубати та палити сосну.

Озеро Марічейка

Одне з найбільших озер Чорногірського масиву, проте саме по собі не дуже велике (88 м у довжину) і зовсім не глибоке (всього 80 см у глибину). Водойму оточують низькі береги із субальпійськими луками, а також величні ліси із сосни та ялиць. Заболочені береги дають змогу побачити деяких рідкісних тварин, занесених до Червоної Книги, таких як плямиста саламандра та сніжна норка.

Водойма живиться за рахунок опадів та багатьох підземних джерел, а також утворює струмок, який протікає через ліс аж до річки Погорілець. Поряд можна побачити величну гору Піп Іван.

Солотвино

Відоме курортне містечко приваблює відпочивальників соляною терапією та лікувальними грязьовими ваннами. У Солотвині розташоване солоне озеро Кунігунда, дно якого вкрите суцільним шаром солі, а вода має такі ж самі властивості, як води славнозвісного Мертвого моря. Купатися в озері можна за будь-якої погоди, адже температура води в ньому ніколи не опускається нижче 17 градусів. Солотвино пропонує туристам чимало баз відпочинку, які відрізняються умовами та вартістю проживання. 

Підгорецький замок

Всім, хто хоче відвідати містичні місця Карпат, варто завітати до Підгорецького замку. Величний комплекс є пам’яткою архітектурного стилю Бароко та пізнього Відродження. Тут розташований палац у 3 поверхи, костел, парк, бастіонні укріплення. На території можна побачити ще одну пам’ятку, не цей раз природну — унікальну липу, якій понад 700 років. Замок перебуває на стадії реставрації, але деякі зали відкриті для відвідувачів. 

Містичну репутацію замок отримав завдяки бурхливій історії та легендам про привидів, які досі блукають залами та коридорами. Два найвідоміших персонажі таємничих історій — це алхімік Жевуський та привид Білої Пані, яка колись загинула в замку від рук ревнивого чоловіка. 

Ялинський водоспад

Величний водоспад висотою у 25 метрів знаходиться у Рахівських горах поблизу селища Ділове. Оскільки місце розташування природної пам’ятки належить до прикордонної зони, для відвідання треба оформити відповідний дозвіл. Добиратися сюди нелегко, оскільки на шляху часто трапляються перепади висот. В цьому є й своя перевага, адже навколишня природа майже незаймана і туристів мало. Найбільш ефектно Ялинський водоспад виглядає навесні та взимку. Як місце для туризму він став відомий недавно — лише 10 років тому, тому тут дійсно майже не ступала людська нога.

Кам’янецький водоспад

Бурхливий водоспад, який утворився в розломі гори, знаходиться на річці Кам’янка в Сколівському районі. У висоту він досягає 7 метрів та розділений брилою на 2 частини, що виглядає як 2 окремих водограї. Нижче розкинуте велике каміння, по якому можна перейти водойму або зручно вмоститись та насолоджуватись видовищем. Особливо розкішно водограї виглядають навесні та влітку під час опадів. Вхід на територію національного парку, де розташований водоспад, платний, але сума невелика.

Палац графів Шенборнів

Замок Шенборнів, який іноді називають Берегвар, знаходиться в Мукачівському районі на Закарпатті. Архітектурна пам’ятка поєднує готичний стиль із романтичним, створюючи ефектний неоромантичний ансамбль. Унікальність палацу в тому, що він майже не змінився з моменту свого будівництва, хіба що мешканцями: якщо раніше у замку жила знатна німецько-австрійська родина, то сьогодні тут розташовується санаторій «Карпати». 

Цікавий момент — це астрологічний підхід до створення архітектури палацу: 365 вікон символізують чисельність днів у календарному році і навіть є замуроване віконечко на честь високосного; в палаці передбачено 52 кімнати — стільки ж, скільки тижнів у році, а 12 вхідних дверей символізують кількість місяців. 

Драгобрат

Найбільш високогірний лижний курорт України, розташований у Свидовецькому гірському масиві. Його переваги — це траси різної складності, постійна наявність снігу та помірні ціни (менші, ніж в Буковелі). Тут можна покататись не тільки на лижах та сноубордах, але й на квадроциклах, ратраках, снігоходах.

Манявський скит

Біля села Манява на Прикарпатті розташований оборонний монастир — Манявський скит, побудований ще у 17 столітті. Відвідувачі можуть побачити старовинні мури, високу дзвіницю, монастирські келії, підземну церкву з ходами, а також церкву святих Бориса та Гліба. Зовсім поряд знаходиться скеля Блаженний камінь, а також джерело з цілющою водою.

Відвідавши монастир, не забудьте проїхати декілька кілометрів до славнозвісного Манявського водоспаду — одного з найвищих у Карпатах. У висоту він досягає 20 метрів, а біля підніжжя має невелике озерце, у якому можна скупатися теплої днини. Подейкують, що таке купання заряджає енергією, оздоровлює та омолоджує. Влітку біля водограю можна розбити туристичний кемпінг, а взимку насолодитися видовищем наодинці з природою, адже туристів у цю пору року значно менше. 

Шешорські сріблясті водоспади

В селі Шешори на Івано-Франківщині знаходяться неймовірні Сріблясті водоспади, які називають Малим та Великим Гуками (на честь гулу, який здіймає падаюча вода). Малий Гук розташовується прямо посеред селища і має висоту близько 2 метрів. Великий Гук можна знайти за 250 метрів вниз по річці Пістиньці, його висота — 5 метрів. Сріблястими водограї називають за дрібні краплі води, які сяють на сонці, мов срібло. 

Рахів

Високогірне туристичне містечко, у якому розташовується географічний центр Європи. Найвища частина міста знаходиться на висоті 1200 метрів над рівнем моря. Поряд височіють масиви Чорногора, Мармароси та Свидовець. Туристи можуть відвідати мінеральні джерела, водоспади, колоритні гуцульські музеї, дендропарк Буркут, Біосферний заповідник тощо.

Водоспад Шипіт

Каскадний водоспад у підніжжі гори Гемба знаходиться на півночі Полонини Боржави. У висоту він досягає 14 метрів. Відвідувати водограй можна будь-якої пори року, проте навесні, коли тане сніг, він виглядає найбільш видовищно. Влітку на день Івана Купала біля водоспаду проводиться фестиваль «Шипіт Фест».

Маловідомі, але не менш цікаві місця в Карпатах:

  1. Долина нарцисів. Недалеко від закарпатського міста Хуст у селищі Кіреш простягається долина з нарцисами вузьколистими. Зазвичай квітка росте у горах, проте ця долина — рівнинна. Вважається, що через зсуви у горах вона «переїхала» вниз разом із квітками.
  2. Музей писанкового розпису. Це єдиний у світі музей, присвячений писанкам — він навіть зроблений у формі велетенського розписаного яйця. У двоповерховій споруді розміщується колекція писанок не лише українських майстрів, але й американських, китайських, єгипетських тощо.
  3. Арковий віадук у Ворохті. Унікальний кам’яний міст аркової форми можна побачити на Івано-Франківщині у селі Ворохта. Він був побудований через річку Прут наприкінці 19 століття та призначався для залізничної колії. У довжину міст сягає 130 метрів, у ширину — 25 метрів. Сьогодні ним можна просто гуляти, адже потяги там давно не ходять.
  4. Парк Шенборна. Розкішний парк у австро-угорському стилі, заснований на початку 18 століття. Як і в палаці Шенборнів, тут діє астрологічна символіка: календар друїдів у кельтському саду, острівець на озері Тур з 365 каменів, 12 місточків, 7 ліхтарів тощо. У парку можна побачити старовинний водяний млин, прогулятись доглянутими алеями, посидіти на елегантних лавицях в оточенні різноманітних дерев.

Карпати — це дивовижний край, в якому велич природи поєднується з давньою історією, затишним та дещо таємничим колоритом. Поїздка сюди подарує вам неповторні враження, дозволить відпочити, оздоровитися та побувати у справжній казці.

Поділитися