stara pravda logo horis 1

Катання на лижах: як навчитися?

19 Грудня 2023

Зима — час, коли природа вкривається білою ковдрою снігу, а серце прагне активного відпочинку. Одним із найвеселіших видів зимового спорту є лижі. Тому пропонуємо розглянути, які техніки існують і як кататися на лижах.

Що потрібно знати початківцю? 

Безумовно, оптимальний спосіб вивчити мистецтво катання на лижах — знайти інструктора. Але перед тим, як почати заняття, варто пересвідчитись в наявності досвіду і попросити продемонструвати техніку. 

Існує думка, що якщо людина вміє кататися на ковзанах чи сноуборді, то навчитися їздити на лижах буде набагато простіше. Але це не так, тому що загальні принципи і відчуття розрізняються. Єдине, що стане в пригоді — гарна фізична підготовка.

Перше, що потрібно для катання на лижах, окрім інструктора, знайти місце для навчання. У Буковелі для цього підходять траси для початківців і дітей. Вони мають невеликий кут нахилу, тому ідеальні для перших спроб. 

Окрім того, краще вперше кататися на лижах компанією, щоб ви були під наглядом, якщо будете потребувати допомоги. 

Щодо екіпірування, повний комплект варто купувати тільки тоді, коли ви впевнені, що вам подобається кататися на лижах і це не лише хвилинна забаганка. Для першого разу краще орендувати все необхідне в пункті прокату: лижі, палиці, черевики, шолом, маску. Також за потреби можете взяти в оренду захист для колін та ліктів.

Якщо ви впевнені у своїй майстерності, але вперше опинились в Карпатах чи інших горах, то радимо взяти урок в інструктора. Так ви зможете познайомитися з особливостями місцевих схилів.

Як швидко можна навчитися їздити? 

Професійні інструктори стверджують, що оптимальний вік для початку навчання — 5-6 років. Дітям значно легше освоювати техніку порівняно з дорослими. Однак якщо раніше така можливість була відсутня, ніколи не пізно взятися за це.

Головне — це бажання та наполегливість. Будь-яка особа може опанувати це мистецтво, якщо вона докладе зусиль та буде пам’ятати про правила катання на лижах. До того ж в будь-якому віці важливо мати професійну підтримку інструктора, оскільки самостійно опанувати правильною технікою катання на гірських лижах досить важко.

Чи потрібен інструктор? 

Багато початківців впевнені, що самостійно можуть опанувати лижі. Але коли опиняються в горах, почувають себе незграбно. Тому краще скористатися допомогою професіонала. Так ви заощадите час і зможете навчитися їздити правильно. Спочатку початківців вчать кататися класичним способом. Їм надають інформацію про екіпіровку, правильний вибір лиж, а також вчать, як падати, щоб попередити травми. 

Якщо ви плануєте першу подорож у гори, можете до цього взяти 2-3 тренування у інструкторів вашого міста. Зазвичай тренування розроблені для різних вікових груп, тому можна обрати оптимальний варіант. Але краще скористатися послугами місцевих інструкторів у горах, наприклад, в Буковелі. Вони знають особливості схилів і досконально володіють технікою. Тренери пропонують навчання індивідуально або у складі групи із 2-4 осіб. 

Будьте готові, спочатку вам буде важко, але потім ви будете впевнено почувати себе на трасі і отримувати задоволення від активного відпочинку.  

Ніяка книга чи перегляд відео про техніку катання на лижах не зможуть замінити практичні заняття з інструктором. 

Основні правила і секрети катання на лижах для початківців

У цьому виді спорту важлива техніка катання на лижах, яку ви опануєте під час тренувань. Інструктор навчить вас:

  • стійці; 
  • правилам безпечного падіння;
  • «плугу»;
  • «ялинці»;
  • безпечним поворотам.

Стійка — запорука успішного катання

Правильна техніка лижної їзди розпочинається з правильного положення тіла. Часто початківці забувають про це, як тільки лижі починають рухатися. Проте вірне положення — основний крок до опанування ключових принципів гірськолижного спорту.

Чому стійка так важлива? Правильне положення забезпечує рівномірний розподіл навантаження, дозволяючи утримувати баланс і контролювати рух. Не нахиляйтеся назад — це може призвести до втрати контролю над лижами. Палки тримайте на рівні грудей перед собою, ледь розведеними в боки.


Безпечне падіння

Вам може здатися це дивним, але перші уроки з гірськолижного спорту починаються саме з навчання правильно падати. Особливо важливо цей аспект пояснити дітям. Навіть професійні лижники не обходяться без падінь.

Якщо ви відчули, що втратили контроль над лижами, намагайтеся повернутися боком до схилу і впасти на бік. Лягайте на сніг, починаючи зі стегон, мовби ви хочете присісти та відпочити серед спуску. Це дозволить попередити можливі травми.

«Плуг» — перший крок у світ гірськолижного спорту

Перший етап вивчення катання на лижах — «плуг». Таке положення під час спусків не дозволяє лижам розганятися і допомагає контролювати швидкість. Однак «плуг» підходить тільки для перших спусків, коли ви намагаєтеся відчути трасу і зрозуміти принципи руху. Не звикайте до цієї методики, оскільки потім буде важко перевчитися. 

«Ялинка» — долаємо схили

Поки ви ще у «плузі», намагайтеся виляти. Повноцінні повороти ще не вийдуть, але відчути, як працює техніка потрібно вже зараз. Плавно направляйте лижі з боку в бік. Будьте уважні, дотримуйтесь певної траєкторії катання.

Повороти — відмінність та нюанси

Важливо, щоб схил, на якому ви тренуєтеся, був невеликим, щоб лижі не розганялися.  Для опанування поворотів використовуйте палиці. Якщо ви хочете повернути вправо, легко вставте праву палицю в сніг і обережно обійдіть її. Тепер поверніть вліво. Головне — не поспішайте. Набрати швидкість ви завжди встигнете, але правильна техніка потребує дисципліни й тренувань.

Лижі — це яскраві емоції, тож скористайтеся можливістю покататися на них!

 

Поділитися