stara pravda logo horis 1

Українські різдвяні традиції

20 Грудня 2021

Різдво — одне з головних християнських свят. Традиції, пов’язані з цією урочистістю, залежать від конфесії та країни. Протестанти та представники римсько-католицької церкви відзначають народження Ісуса 25 грудня (григоріанський календар). Члени православних церков різних країн відзначають цю дату 7 січня (юліанський календар). Саме ця подія стала точкою відліку сучасного літочислення. Обидві дати, на які припадає Різдво в Україні, є офіційними вихідними, тому представники кожної християнської конфесії мають можливість дотримуватися звичаїв.

Як святкують Різдво в Україні?

Оскільки більшість українців відзначає Різдво 7 січня, поговоримо про звичаї, які відповідають православним традиціям. Підготовка до свята починається за 40 днів (28 листопада), з цієї дати починають дотримуватися посту. Цей день також називають Пилипівкою, оскільки він присвячений пам’яті апостола Пилипа.

Піст необхідний для того, щоб кожна людина очистилась духовно і фізично. Водночас важливо щодня промовляти молитви, утримуватись від зла, пристрастей, їжі тваринного походження. Різдвяні традиції в Україні встановлюють особливо строгий піст за 10 днів до свята. 6 січня називають Святвечір або Святим вечором. Цього дня взагалі не заведено їсти до появи на небі першої зірки. Легкий перекус дозволено лише маленьким дітям.

Цілий день і вечір заведено проводити в домашньому колі. З появою на небі першої зірки сім’я збирається за святковою трапезою. До столу подають 12 пісних страв (за кількістю апостолів), головною з яких залишається кутя. Це каша із пшениці, рису або ячменю з додаванням горіхів, родзинок, меду, маку. До цієї ритуальної страви обов’язково подають узвар — компот із сухофруктів, ягід та ароматних трав.

За традицією на Різдво в Україні за столом мають бути присутні всі члени сім’ї разом з немовлятами. У жодному разі не можна лаятися чи сперечатися. Усі моляться, запалюють святкову свічку, після чого голова дому благословляє вечерю, і сім’я приступає до трапези. Також цього вечора можна віднести частування хрещеним батькам, якщо вони живуть недалеко.

Особливе значення має оформлення самого столу. Його заведено застеляти соломою або тонким шаром сіна. Зверху насипають трохи зерна, по кутах кладуть зубчики часнику (оберіг від хвороб та злих сил). Зверху стіл накривають скатертиною і лише після цього виставляють страви. Почесне місце завжди займає Дідух — сніп стиглих колосків із чотирма «ногами». Він символізує багатство, процвітання, родовий оберіг. Дідуха готують до свята самостійно або купують готовий святковий сніп.

Говорячи про те, як святкують Різдво в Україні, варто згадати, що вранці 7 січня заведено вітати одне одного фразою «Христос народився!». Відповідати належить «Славімо Його!». Вранці вся сім’я вирушає на святкову молитву, а потім у гості до рідних. Саме в цей день закінчується сорокаденний піст, тож люди насолоджуються м’ясними та молочними стравами.

Що не можна робити на Різдво?

  • Лаятися, лихословити, вступати в конфлікти.
  • Шити, в’язати, стригтися, займатися побутовими справами.
  • Брати чи давати гроші в борг.

Це світле свято необхідно присвятити молитвам, добрим справам та спілкуванню в родинному колі.

Веселі різдвяні традиції

  • Колядки

Святкування Різдва в Україні неможливо уявити без колядок. Починаючи зі Святвечора або наступного дня, по будинках і вулицях ходять «ряджені». Молоді люди в ошатному одязі зазвичай носять із собою велику зірочку з фольги та яскравого паперу. Вона символізує Віфлеємську зірку, яка ознаменувалася появою немовляти Ісуса на світ.

Гості просять у господаря дозволу заколядувати, після чого заходять у двір чи будинок. Вони співають вітання, жартівливі пісні, розігрують маленькі сценки. Але головним залишається прославлення Ісуса. Саме тому в західній традиції замість жартівливих колядок «ряджені» найчастіше виконують псалми. На подяку господар дому повинен порадувати візитерів гостинцями або невеликою сумою грошей.

  • Вертеп

Історія святкування Різдва в Україні нерозривно пов’язана із традицією вертепу. Саме так називали маленький ляльковий театр, сцена якого була обладнана у коробі. Така скринька не має передньої, а іноді й задньої стінки, що відкриває перед глядачем камерний простір вистави. За допомогою ляльок (звичайних чи паперових) у вертепі розігрують різдвяні історії. Це може бути як канонічний сюжет, так і сучасні авторські інтерпретації.

Також в Україні популярним є так званий живий вертеп. Ролі в ньому виконують люди у відповідних костюмах, а сценою може бути будь-який вільний майданчик. Зазвичай йдеться про короткі історії з сильним емоційним посилом, глибоким змістом. Подібні вистави подобаються не лише дорослим, а й дітям. Завдяки живому вертепу можна познайомитись з історією свята, актуальними традиціями тощо.

  • Ворожіння

Святкові дні споконвіку вважалися особливими містичними датами, коли кожен охочий може відкрити завісу таємниці і дізнатися про своє майбутнє. Саме тому до українських традицій на Різдво входить ворожіння. Найбільш вдалим періодом для таких обрядів вважається період Святок, який триває зі Святвечора до Водохреща. Є безліч ворожінь різної складності. Багато з них українські дівчата та жінки не забувають і досі. Щоб дізнатися відповіді на найважливіші життєві питання, використовують віск, свічки, дзеркала та інші атрибути.

Висновок

Різдво — торжество доброти, милосердя, співчуття. Хоча святкувати його заведено у вузькому сімейному колі, не можна забувати про тих, хто з якихось причин не має власної домівки. Саме тому в період зимових урочистостей важливо ділитися з навколишніми душевним теплом та увагою, робити подарунки, приділяти увагу благодійності. Це, мабуть, головна різдвяна традиція, яку підтримують всі.

Поділитися