stara pravda logo horis 1

Сходження на Говерлу: маршрути

20 Липня 2021

Говерла — найвища гора українських Карпат. Хоча вершина знаходиться на рівні 2061 м, сходження сюди не вимагає особливої ​​підготовки. Втома від прогулянки швидко пройде, але гордість за нове досягнення і маса приємних вражень залишаться з вами. Щоб сходження вдалося, важливо правильно вибрати маршрут на Говерлу. Оптимальний варіант залежить від найбільш зручної точки старту і вашої фізичної підготовки.

Офіційні маршрути

Існує досить багато маршрутів на гору Говерла, більшість з яких ретельно марковані Туристичним товариством «Карпатські стежки» (ТТ «Карпатські стежки»). Розглянемо всі основні варіанти.

«Заросляк» — Говерла

Туристична база «Заросляк» знаходиться на висоті 1300 м, і її найчастіше вибирають як стартову точку. Звідси починається одразу чотири марковані стежки, які відрізняються протяжністю і складністю. Розглянемо особливості кожного маршруту на Говерлу з Заросляка.

  1. Червоний / зелений. Стартують в одній точці і відрізняються тільки сукупною довжиною. Якщо зелені покажчики закінчуються на вершині Говерли, червоні ведуть до самої Дземброні. До вершини гори 4,3 км (2,5–3 години ходу). Це оптимальний вибір для першого відвідування Говерли, сходження з дітьми. Стежка досить полога і добре розмічена.
  2. Синій. Найкоротший, але одночасно складний маршрут. На шляху до вершини доведеться подолати всього 3,7 км, що займають в середньому 2 години. Стежка досить крута, тому дітям і людям з хронічними захворюваннями може бути важко. Туристів тут дещо менше, ніж на червоному / зеленому маршрутах. Однак, якщо не хочете підкорювати вершину в натовпі, вибирайте спокійні будні дні.
  3. Жовтий. Хороший вибір для тих, хто хоче подивитися відразу кілька карпатських пам’яток. Виходячи з «Заросляка» по жовтому маршруту, ви пологими траверсами направитесь до озера Несамовите. Від нього слід звернути на червону стежку, яка веде через вершини Пожижевська, Брескул до самої Говерли. Спуститися ви зможете синім або зеленим маршрутами назад до туристичної бази «Заросляк». На цей маршрут слід закладати 2 дні та брати з собою намет.

Формально кожен із зазначених маршрутів на Говерлу починається з Ворохти. Відрізок шляху до «Заросляка» — це звичайна дорога, без особливих панорам і визначних пам’яток, тому більшість туристів дістаються до бази на таксі.

Лазещина — Говерла (через Козьмещик)

Маршрут на Говерлу з Лазещини нескладний, розрахований на 2–3 дні помірного руху. Мандрівникові доведеться подолати 17,2 км від залізничної станції. Дорога проходить через туристичний притулок «Козьмещик» і відзначена жовтим. Вона веде просто до вершини Говерли. Дорогою зустрічаються джерела води, музеї і традиційні пастуші колиби. З Говерли ви можете спуститися до «Заросляку», відправитися до озера Несамовите або гору Петрос.

Другий варіант — відправитися з Лазещини синім маршрутом, що виводить до підніжжя гори Петрос. Звідсіля слід звернути на червону стежку, яка проходить через перемичку до Говерли.

Кваси — Говерла (через Петрос)

Цей шлях на Говерлу починається в селі Кваси. Наявність однойменної залізничної станції дозволяє дістатися до точки старту досить легко. Тут же ви зможете покуштувати цілющої мінеральної води і вже після цього почати шлях. Маршрут має протяжність 30 км, тому на нього слід закладати 2–3 дня. Хоча тут немає різкого набору висоти і крутих стежин, цей шлях вибирають в основному більш досвідчені туристи, адже за час дороги доведеться підкорити одразу дві вершини: Петрос (2020 м) і Говерлу (2060 м).

Неофіційні маршрути

Якщо ви почуваєтесь впевнено серед карпатських гір, варто звернути увагу на маршрути підйому на Говерлу, прокладені любителями. Ці стежки не марковані офіційно, тому поворот на кожну розвилку краще звіряти з картою.

Кукул — Говерла

Мандрівникові доведеться пройти близько 9 км, тому, вийшовши рано вранці, ви зможете укластися в один день. Умовним місцем старту вважається гора Кукул, похід до якої може стати для вас окремою пригодою. Стежка пролягає через колишній польсько-чехословацького кордон. Довгий час маршрут був непрохідним через велику кількість кущів і бурелому. Але в 2020 році силами волонтерів шлях був відновлений. Маршрут мальовничий, але не дуже простий, оскільки проходить по верхньою точкою гірського хребта з постійними перепадами висот.

с. Говерла — Говерла

Туристу необхідно пройти близько 14 км, тому варто захопити з собою намет на випадок ночівлі. До села можна дістатися на таксі, автобусом або підсісти за подібну плату до місцевого жителя, який мандрує в цьому напрямку. Основна частина дороги пролягає долиною Карпатського біосферного заповідника, де можна помилуватися дрімучими віковими лісами. Стежка повинна вивести вас спочатку на полонину Брескульська, а потім на сідловину біля гори Брескул. Звідси вже можна починати підйом на Говерлу по маршруту, з якого неможливо збитися.

Зимові маршрути на Говерлу

Всі перераховані вище варіанти сходження і їх опис орієнтовані на туристів, які приїжджають в Карпати з кінця травня до середини вересня. Але іноді так тягне помилуватися засніженими горами і зануритися в атмосферу зимової казки! Такі походи рекомендовані виключно для підготовлених туристів, краще в супроводі інструктора.

Добре, якщо у вас вже є досвід зимового походу (не обов’язково в гори). Обов’язкова наявність спеціального одягу та спорядження: від якісних мембранних черевик до «кішок» (спеціального альпіністського взуття). Перед початком походу необхідно обов’язково зареєструватися у рятувальників з наданням маршруту походу, доповнити карту GPS-навігатором.

Хоча шлях на вершину навіть взимку не виглядає складним, не можна недооцінювати небезпеку високогір’я: мороз, обмерзання, ризик сходження лавин, снігові карнизи. Заборонено підніматися на вершину траверсами, оскільки велика ймовірність зірватися зі схилу. У зимовий час маршрути на Говерлу не настільки різноманітні. Найбільш безпечним вважається перехід з Козьмещика.

Менш зручним буде сходження від «Заросляка» (в зимовий сезон придатний тільки зелений маршрут). Старт від туристичної бази краще відкласти, якщо він припадає на найближчі дні після різкої зміни погоди або рясних снігопадів.

Незалежно від обраного маршруту, в зимовий час слід взяти з собою теплий, але легкий одяг. Якщо збираєтеся з ночівлею, захопіть каремати збільшеної товщини (а краще — надувні килимки) і газовий пальник для приготування їжі.

Як дістатися?

Озброївшись картою маршруту на Говерлу, можна сміливо планувати подорож. Важливо заздалегідь передбачити способи доїхати до місця старту. Так, електричкою або міжміським поїздом легко дістатися до Ворохти (зупинка на шляху з Києва або Одеси до Рахова). Через Лазещину і Кваси проходять тільки приміські залізничні маршрути. Також в будь-який населений пункт, з якого планується старт походу, можна дістатися автобусом (прямим або з пересадкою) з Івано-Франківська, Львова.

Що брати з собою?

Зверніть увагу на одяг і взуття, яке плануєте вдягати на сходження:

  • термобілизна — призначена відводити вологу від тіла, дозволяючи уникнути перегріву або переохолодження;
  • вітровка — захистить від пронизливих поривів, які чекають вас на вершині, і можливого дощу;
  • фліс — практична заміна светра, яка особливо потрібна в холодну пору року;
  • сезонний головний убір — допоможе зберегти хороше самопочуття, незалежно від погоди;
  • трекінгове взуття або звичайні нековзкі черевики/кросівки, що не промокають і вбережуть вас від травм на кам’янистих і нерівних ділянках, захистять від опадів.

Якщо плануєте похід з ночівлею, обов’язково беріть намет. У Карпатах, особливо на популярних маршрутах, поступово облаштовують будиночки для ночівлі. Вони призначені зробити можливим подорож «без рюкзака». Але фактично сьогодні туристичних притулків мало, а в сезон в них можуть бути зайняті всі місця. Краще перестрахуватися і взяти все необхідне для автономної ночівлі.

Якщо ви маєте в своєму розпорядженні час і вибираєте маршрут до Говерли, додайте до нього ще хоча б 1–2 дні. Це дозволить відвідати розташовані поруч природні пам’ятки і просто відпочити в оточенні прекрасних лісів та пологих гірських схилів. Такий підхід також актуальний для подорожей з дітьми — юні туристи менше втомлюються від подорожей, що здійснюються в спокійних темпах. Одночасно ви можете бути певні, що молодші члени сім’ї будуть в захваті від можливості довше пограти на природі і спробувати страви місцевої кухні.

У теплий сезон мандрувати до найвідомішої української вершини краще в будні дні, коли туристів і продавців сувенірів стає менше. Взимку тут досить спокійно, за винятком святкових дат, тому сміливо плануйте поїздку на будь-який зручний для себе день. Щоб як слід «посмакувати» відпочинком у горах, варто зняти номер у готелі і включити до розважальної програми відвідування мінеральних джерел, водоспадів, озер та інших особливих місць цього краю!

Поділитися