Сходження на Говерлу: маршрути
20 Липня 2021
Говерла є найвищою точкою українських Карпат і України загалом. Попри те, що її вершина розташована на рівні 2061 метр над рівнем моря, підйом не потребує особливої підготовки. Втома від такої інтенсивної прогулянки швидко мине, а гордість, що ви змогли підкорити висоту та перевірити власні сили залишиться на все життя. Однак щоб дорога на Говерлу не була занадто складною, важливо правильно вибрати маршрут. Тут потрібно звертати увагу на власну фізичну підготовку і найбільш зручну точку старту.
Офіційні маршрути
Відомо багато маршрутів на гору. Всі вони переважно промарковані туристичним товариством «Карпатські стежки». Розглянемо найбільш популярні і цікаві варіанти сходження на Говерлу.
Туристична база «Заросляк»
Туристична база «Заросляк» розташована на висоті 1300 м, тому її часто обирають як початкову точку сходження. Від цієї бази починаються 4 марковані маршрути різного рівня складності і відстані. Опишемо їх докладніше.
Червоний маршрут на Говерлу від «Заросляка»
Червоний маршрут стартує в одній точці разом із зеленим, але найскладніша стежка приведе туристів аж до самої Дземброні. Тобто вони дістануться Говерли і підуть далі по всьому хребту.
Зелений маршрут на Говерлу
Зелена стежка на Говерлу вважається порівняно нескладною. Загальна протяжність маршруту на Говерлу складає 4,3 км, яку можна подолати за 2,5-3 години. Ця траса вважається найкращою для першого підкорення вершини. До того ж у путь можна вирушати як з гідом, так і самостійно. На всій протяжності шляху багато маркувань, тому заблукати практично неможливо.
Говерла: синій маршрут
Якщо вас цікавить, яка найкоротша дорога на вершину Говерли, зверніть увагу на синій маршрут. Разом з тим він і найбільш складний. Відстань від бази до вершини складає всього 3,7 км, яку можна подолати за 2 години. Але стежина доволі крута, тому людям з хронічними захворюваннями і дітям може бути складно в дорозі. Туристів тут менше ніж на перших двох стежинах, але якщо ви шукаєте усамітнення, краще обирати для подорожі будні.
Жовтий маршрут на Говерлу
Стежка буде вдалим вибором для тих, хто хоче оглянути декілька місцевих пам’яток природи. Підіймаючись від «Заросляка» жовтим маршрутом, долаючи пологі траверси опинитесь біля озера Несамовите. Далі слід звернути на червону трасу, яка приведе вас до вершини Пожижевська, Блескула, а далі до Говерли. Повернутись на базу ви можете зеленою чи синьою стежиною. Але слід враховувати, що на підкорення жовтого маршруту знадобиться 2 дні та намет для ночівлі в горах.
Формально кожна з цих трас починається з Ворохти. Більшість мандрівників долають шлях до «Заросляка» на таксі.
Лазещина — Говерла (через Козьмещик)
Також дістатися Говерли можна з Лазещини. Ця траса нескладна і розрахована на 2-3 дні з помірною швидкістю. Її протяжність сягає 17,2 км. Точкою старту є залізнична станція. Маршрут маркований жовтим кольором і проходить через туристичний притулок «Козьмещик», який веде безпосередньо до вершини Говерли. Під час подорожі туристи зможуть помилуватися джерелами, відвідати музеї і традиційні колиби. Досягнувши вершини гори, можна спуститися до бази відпочинку «Заросляк», побачити озеро Несамовите або гору Петрос.
Синій маршрут починається від підніжжя Петросу, звідки варто звернути на червону стежину, яка веде до Говерли.
Кваси — Говерла (через Петрос)
Маршрут на Говерлу розпочинається у селі Кваси, де є залізнична станція, що спрощує доступ до початкової точки. Окрім того, тут розташовані джерела з цілющою мінеральною водою — перед початком подорожі можна втамувати спрагу і набратися сил. Довжина цього маршруту становить 30 км, тому рекомендується запланувати на нього 2-3 дні. Незважаючи на те, що подорож не передбачає швидкісного підйому або крутих ділянок, вона зацікавить переважно досвідчених туристів, оскільки вимагає підкорення двох вершин: Петрос висотою 2020 м і Говерли — 2060 м.
Неофіційні маршрути
Якщо ви впевнено почуваєте себе серед Карпатських гір, вам буде цікаво дізнатися про найбільш приголомшливі до Говерли маршрути, які прокладені ентузіастами. Ці траси не позначені офіційно, тому краще мати при собі карту для кожного повороту чи розвилки, які ви будете зустрічати під час мандрівки.
- Маршрут «Кукул — Говерла» протяжністю близько 9 км. Розпочавши подорож рано вранці, ви зможете подолати відстань за день. Початковою точкою вважається гора Кукул — її підкорення стане для вас окремою пригодою. Стежка проходить через колишній польсько-чеський кордон і довгий час була непрохідною через густий бурелом. Проте у 2020 році волонтери розчистили шлях. Маршрут мальовничий, але вимагає досвіду, оскільки проходить по вершині гірського хребта з постійними змінами висот.
- Маршрут «с. Говерла — Говерла» має відстань близько 14 км, тому варто прихопити з собою намет на випадок ночівлі в горах. До села можна дістатися на таксі, автобусі або спіймавши попутку. Основна частина маршруту проходить через долину Карпатського біосферного заповідника, де можна насолодитися густими лісами та мальовничою природою. Стежка приведе вас на полонину Брескульська, а потім на сідловину розташовану поряд з горою Брескул. Саме тут почнеться безпосередній підйом на Говерлу, по маршруту, на якому важко загубитися.
Зимові маршрути на Говерлу
Всі перераховані вище варіанти підйому на Говерлу та їхній опис призначені для туристів, що відвідують гори в теплу пору року. Проте іноді виникає бажання насолодитися красою засніжених гір та опинитися в зимовій казці! Але походи в холодну пору року рекомендуються тільки для досвідчених туристів і краще рушати в них з інструктором.
Окрім досвіду зимових мандрівок, важливо мати спеціальний одяг та спорядження — від якісних мембранних черевиків до альпіністських «кішок». Перед виходом на маршрут обов’язково візьміть з собою GPS-навігатор і зареєструйтесь у рятувальників, надавши їм деталі подорожі.
Навіть якщо мандрівка від підніжжя Говерли на вершину здається простою для зими, не слід недооцінювати небезпеку високогір’я: мороз, вітри, ризик сходження лавин, снігові замети. Треба уникати підйому на вершину по траверсах, оскільки існує велика ймовірність зірватися зі схилу.
У зимовий період маршрути на вершину українських Карпат менш різноманітні. Найбезпечнішим вважається перехід з Козьмещика. Менш зручним буде підйом від «Заросляка» і тільки по зеленій стежці. Початок подорожі рекомендується відкласти, якщо погода раптово змінилася або почався сильний снігопад.
Незалежно від обраного маршруту, взимку слід взяти з собою теплий, легкий одяг. Якщо плануєте переночувати в горах, захопіть каремат збільшеної товщини та газовий пальник для приготування їжі.
Як дістатися?
Плануючи похід на Говерлу із заздалегідь складеною маршрутною картою, важливо попередньо вирішити, яким способом доїхати до початкової точки. Електричкою або міжміським поїздом можна легко доїхати до Ворохти, наприклад, з Києва, Одеси та інших міст. Дістатися Лазещини і Квасів можливо лише за допомогою приміських залізничних потягів. Також до будь-якого населеного пункту Карпат, звідки планується почати похід, можна доїхати автобусом (прямим або з пересадкою) з Івано-Франківська або Львова.
Що взяти з собою в похід на Говерлу?
Перш за все, варто звернути увагу на одяг і взуття, в якому ви плануєте бути під час сходження:
- термобілизна — допомагає відвести вологу з тіла, уникнути перегріву або переохолодження;
- вітровка — захистить від пронизливих поривів вітру та можливого дощу;
- флісова кофта — замінить светр у холодну погоду;
- сезонний головний убір — додасть комфорту незалежно від погоди;
- трекінгове взуття або неслизькі черевики/кросівки — не промокають і надійно захищають від травм на кам’янистих ділянках та вологих місцях.
Якщо ви плануєте нічну зупинку, обов’язково беріть з собою намет. У Карпатах, особливо на популярних маршрутах, також можна зустріти будиночки для ночівлі, але їх не вистачає на всіх охочих. Тому краще перестрахуватися і взяти все необхідне, щоб не потрапити в скрутне становище.
Якщо у вас є достатньо часу і ви плануєте маршрут до Говерли, розгляньте можливість залишитись на 1-2 дні. Це дозволить відвідати природні пам’ятки поруч і насолодитися прекрасними краєвидами. Така програма також підходить для подорожей з дітьми, які будуть менше втомлюватись від походу у спокійному темпі.
У теплу пору року краще подорожувати до Говерли у будні, коли менше туристів. Взимку тут зазвичай тихо, окрім святкових днів, тому можна планувати поїздку на будь-який зручний час. Щоб повністю насолодитися горами, варто зняти номер у готелі та відвідати мінеральні джерела, водоспади, озера та інші цікаві місця регіону!