stara pravda logo horis 1

Найкрасивіші замки України: топ-10 старовинних фортифікацій

30 Серпня 2021

Фортеці України — фортифікації різних віків, які в основному будувалися в оборонних цілях. Одні укріплення були зведені для захисту земель від ворожих військ, інші — створювалися загарбниками. Саме тому українські фортеці такі різноманітні в архітектурі, незмінно величні й мають багату історію.

Мальовничі форти розкидані всією територією країни і є в кожному регіоні. Але сьогодні ми розглянемо ТОП-10 замків України, які збереглися в найкращому стані й залишаються найпопулярнішими серед туристів.

Кам’янець-Подільська фортеця

Це велика мальовнича фортеця, розташована в однойменному місті Хмельницької області. За деякими історичними даними фортифікації в цьому місці існували ще в період Київської Русі, але офіційно замок був зведений у другій половині XIV століття литовськими князями із роду Коріатовичів. У XV столітті укріплення перейшли до володінь Польщі, а трохи пізніше — Речі Посполитої. Тутешні кріпосні стіни не раз допомагали відбити турецько-татарські набіги, орієнтовані на захоплення європейських територій.

У XVI столітті рідкісні дерев’яні елементи замку були замінені кам’яними, і монументальні фортифікації набули сучасного вигляду. Фортеця ще не раз міняла господарів, але аж до XIX століття зберігала військове значення. У 1937 році Кам’янець-Подільський замок був оголошений музеєм-заповідником.

Сьогодні фортеця входить у список головних історико-архітектурних пам’ятників України. Тут проводять екскурсії для всіх охочих. З 1998 року до цього дня на території форту кожні треті вихідні травня святкують День міста й Міжнародний фестиваль повітряних куль.

Меджибізький замок

Цей величний ренесансний форт розташований у Хмельницькій області в селищі Меджибіж усього на відстані 30 км від міста Хмельницький. На цьому місці із XI століття кілька разів зводили військові укріплення, але всі вони були зруйновані монголами. Справжній замок тут збудували литовці в другій половині XIV століття, а в 1540 році гетьман Микола Сенявський провів серйозну реконструкцію фортифікацій — саме в цьому вигляді ми і знаємо фортецю сьогодні.

Як і інші замки в Україні, Меджибіжжя не раз переходило із рук у руки, а його історія — наповнена романтичними й героїчними легендами. Примітно, що споруда не втратила свого значення навіть у ХХ столітті — в 1917 році Павло Скоропадський організував тут український гарнізонний корпус, який у тому ж році успішно відбив наступ більшовиків. Надалі до початку Другої світової війни у фортеці розміщувався маслозавод, і тільки у 1960-х роках замок почали відновлювати.

Із 2004 року в стінах форту проходить фестиваль «Древній Меджибіж», де можна побачити змагання лучників, справжні лицарські бої й конкурси менестрелів. Це захопливе костюмоване шоу! Крім того, на території замку працює краєзнавчий музей.

Хотинська фортеця

Замок розташований у місті Хотин, що в Чернівецькій області. Племена тиверців почали будувати укріплення на цьому місці ще в V столітті. Кам’яний форт з’явився на південному березі Дністра у XIII столітті завдяки князеві Данилу Галицькому. Коли у XV столітті фортецею заволоділо Молдавське князівство, територія замку була розширена в три рази. Із XVII століття форт не раз міняв власників. Цікаво, що на зорі XVIII століття турки навіть найняли французьких військових інженерів для будівництва зовнішньої оборонної лінії.

Сьогодні Хотинська фортеця прекрасно відреставрована. Замок став справжньою кінозіркою: тут велися зйомки фільмів «Захар Беркут», «Тарас Бульба», «Лицарський замок», «Стріли Робіна Гуда» й багатьох інших. Сьогодні тут працює музей тортур, а місцеві гіди проводять захопливі екскурсії по всій території. Форт люблять прихильники історичних реконструкцій, що відтворюють кінні бої, облоги різних років та інші військові маневри.

Замок Любарта(Луцький замок)

Твердиня Любарта розташована в Луцьку (Волинська область). Побачити зображення цього форту можна на зворотному боці купюри номіналом 200 гривень. Коли саме була зведена фортеця, точно невідомо, але перші відомості про дерев’яні оборонні конструкції з’являються в період до XI століття. Кам’яні мури тут почали зводити тільки у XIV ст. за правління литовського князя Любарту. Фортифікації будували, перебудовували й покращували впродовж чотирьох століть, завдяки чому тутешні стіни стали практично неприступними.

Колись споруда складалась із Нижнього і Верхнього замків. На сьогодні в хорошому стані збереглася тільки центральна цитадель, розташована вище на пагорбі. Від Нижнього замку залишилося тільки декілька фрагментів стіни і вежа. Туристи можуть замовити екскурсію по всьому форту й навіть спуститися в старовинне підземелля. У приміщеннях фортеці працюють чотири музеї: зброї, книгодрукування, живопису і дзвонів.

Олеський замок

Один із найкомпактніших та одночасно найбільш доглянутих замків. Він розташований недалеко від селища Олесько (Львівська область). Це один із найстаріших історичних пам’ятників Галіції. Перші документальні згадки про це зміцнення сягають періоду XIV століття. Як і інші замки регіону, Олеська фортеця не раз була оточена й підкорена ворогом, продавалася, руйнувалася і відбудовувалася заново. У XIX столітті твердиня була в стані занепаду і виявилася покинутою. Повноцінне відновлення стало можливим тільки у 60-х роках минулого століття.

Сьогодні в будівлях фортеці розмістилася Львівська картинна галерея. В експозиції представлені художні полотна та ікони XIII–XIX століть. Також усередині приміщень та в саду виставлена найбільша в Україні колекція дерев’яної скульптури. Неодмінно прогуляйтеся розкішним парком навколо цитаделі — тут красиво за будь-якої погоди.

Замок Паланок (Мукачівський замок)

Це середньовічна фортеця в місті Мукачево Закарпатської області. Коли саме фортеця була побудована, невідомо досі, але перші згадки про неї фіксують в XI столітті. Замок дістав свою назву від однойменного військового зміцнення із дубових кілків. Саме таким частоколом колись була обмайстрована тутешня цитадель. У різний час замком володіли литовські, угорські, трансильванські князі й навіть династія Габсбургів.

Паланок входить у ТОП-5 європейських фортець, які жодного разу не підкорялися під натиском штурмувальних військ. Споруда побудована на високому пагорбі і складається із трьох різних за стилем ярусів. З оглядових майданчиків Верхнього Замку відкривається приголомшлива панорама околиць. Сьогодні в стінах фортеці працюють музеї живопису та історії, сувенірні магазини. Кожен охочий може зробити фото в старовинному костюмі.

Замок Шенборнів

Один із небагатьох українських замків, не призначений для оборони. Він більше схожий на палац. Цей пам’ятник архітектури перебуває недалеко від міста Мукачево Закарпатської області. Розкішний та одночасно елегантний ансамбль був закладений у 1890 році як мисливська резиденція графського роду Шенборнів. Витончена композиція виконана в модному на той час стилі французького Відродження з елементами астрономічної символіки. Так, у замку 365 вікон (число днів у році), 12 веж (кількість місяців), 52 димарі (згідно з кількістю тижнів), 7 виходів (число днів тижня).

 

Сьогодні більшість приміщень зайнята санаторієм, але для туристів організовують екскурсії в камінний зал і бібліотеку. Крім того, можна необмежено довго насолоджуватися прогулянками територією резиденції Шенборнів. Одна із пам’яток замкового парку, що найбільш запам’ятовується, — штучна водойма, форма якої повторює контури Австро-Угорщини на мапі.

Ужгородський замок

Форт розташований в самому центрі Ужгороду, у Закарпатській області. Ці укріплення за різними історичними даними були закладені у VII або IX столітті угорськими магнатами.З огляду на таке давнє походження, замок прекрасно зберігся. У різний час цитадель переходила в руки полякам, австрійцям. Після глобальної перебудови і зміцнення італійськими інженерами Ужгородський замок жодного разу не вдалося взяти штурмом. З усіх боків форт був оточений глибоким ровом, а товщина стін досягала 3 метрів.

У XVIII столітті замок втратив військове значення, а в його стінах розмістилася семінарія. Сьогодні тут проводять цікаві екскурсії, до якої входить спуск у тортурні підземелля. Також у фортеці працюють Закарпатський краєзнавчий музей і ресторан, де можна продегустувати місцеві вина. Оскільки довгий час цитадель перебувала в приватному володінні, її оточують нескінченно захопливі інтриги, романтичні і відверто моторошнуваті легенди. Сюди обов’язково варто приїхати мандрівникам, які хочуть зануритися в атмосферу Середньовіччя, доторкнутися до живого шматочка історії.

Дубенський замок

Фортифікації розташовані в місті Дубно Рівненської області. Замок був закладений у XV столітті князем Костянтином Острозьким, але сучасного ренесансного вигляду фортеця набула тільки у XVII столітті після перебудови спадкоємцем засновника. У різний час замком володіли волинські й польські князі, але жодного разу форт не був узятий штурмом. За час існування тутешні стіни безліч разів успішно відбивали напад росіян, шведів і татар.

Зміцнення побудоване в оточенні річки Ікви із її звивистими берегами й багатокілометровими затонами. Цікаво, що Дубенский форт залишається єдиним українським замком, створеним за двохбастіонною схемою. Прекрасний опис цієї споруди можна знайти в гоголівському романі «Тарас Бульба». Сьогодні частина приміщень відведена під музейні експозиції. Регулярно проводяться театралізовані звичайні екскурсії. Якщо хочете взяти участь у дійсно ефектному атракціоні, записуйтеся на нічну прогулянку суворими середньовічними бастіонами! Ця екскурсія була заслужено визнана найкращою в Україні.

Аккерманська (Білгород-Дністровська) фортеця

До списку найпопулярніших фортець України входить і Аккерман. Зміцнення розташоване в місті Білгород-Дністровський Одеської області. Це найбільша фортифікаційна споруда країни — її площа складає 9 га, довжина зовнішніх стін досягає 2,5 км! До того ж це найбільша середньовічна фортеця в усій Європі. Замок розташований на високому березі Дністра, тому звідси відкривається прекрасний краєвид на місцевість (є вихід на стіну). Спочатку фортеця мала 34 вежі, більшість із яких збереглася до наших днів. За документами, що збереглися, зрозуміло, що укріплення були розділені на чотири самостійні частини, але сьогодні збереглися тільки три: Цивільний двір, Гарнізонний двір і Цитадель.

Оборонний форпост тут уперше був зведений золотоординцями у XIII столітті. Через сотню років споруда перейшла у володіння генуезьких купців. За час існування Аккерман побував під владою Османської та Російської імперій. У першій половині XIX століття споруда втратила своє оборонне значення й через майже півтора століття було зарахована до переліку культурно-історичних пам’ятників. Як і інші українські фортеці, Аккерман не раз ставав знімальним майданчиком у минулому. Сьогодні тут регулярно проходять театралізовані вистави й лицарські турніри.

Готові маршрути старовинними замками України

Колись на території України налічувалося майже 5000 різних фортець і замків. Далеко не всі з них пережили облоги й пожежі. До наших днів у різному стані дійшло всього біля сотні цих величних споруд. Але навіть цієї кількості вистачить, щоби влаштувати не одну пам’ятну відпустку!

Ви можете внести в розважальну програму один або декілька найцікавіших варіантів із нашого списку або повністю присвятити подорож огляду замків. У другому випадку варто звернути увагу на готові маршрути.

  • «Золота підкова Львівщини» — до маршруту входять Старосільський, Свірський, Олеський, Підгорецький і Золочівський замки. Саме в такій послідовності їх найзручніше відвідувати. У форматі автобусної екскурсії відвідування всіх цих пам’яток займає приблизно 10 годин. Якщо ви плануєте виїхати на власному авто й без поспіху погуляти серед мальовничих бастіонів, варто закласти на подорож 2–3 дні.
  • Кам’янець-Подільський та його околиці — окрім самого міста-фортеці, варто заїхати в розташований поруч Хотин, Старокостянтинів і/або Меджибіж. Усі вони розташовані в межах Хмельницької області, але не завжди входять в один маршрут, якщо йдеться про організовані автобусні екскурсії.
  • Ужгород та околиці — насолодившись екскурсією Ужгородським замком і прогулянками містом, варто відвідати розташовані поруч Мукачівські й Невицькі фортифікації. Вони розташовані недалеко, тому можна скористатися міжміським транспортом або власним авто.

Як бачите, подорож старовинними замки України — краща можливість доторкнутися до справжньої історії рідної країни та отримати масу позитивних вражень. Усі форти, які увійшли до нашого огляду, пропонують прекрасні екскурсійні програми, щорічно проводять яскраві фестивалі та реконструкції.

Поділитися